5 powodów dla których warto sporządzić testament

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

5 powodów dla których warto sporządzić testament

Jeżeli przebywasz na emigracji w Wielkiej Brytanii, nie zależnie od Twojego wieku, warto abyś nie zaniedbywał kwestii prawnych związanych z tym faktem. Nieistotne, czy przebywasz tu od kilku czy kilkunastu lat – aby zabezpieczyć swoją rodzinę oraz majątek, powinieneś rozważyć sporządzenie testamentu. W poniższym artykule omówię pięć głównych kwestii, które możesz uregulować sporządzając testament w UK.

Dlaczego warto sporządzić testament mieszkając w UK?

Przygotowując odpowiedni dokument prawny, nawet przebywając na emigracji możesz zdecydować o podziale swojego majątku pomiędzy członków rodziny, a przede wszystkim nad opieką dla Twojego dziecka lub dzieci po Twojej śmierci. W przypadku braku tego dokumentu, Twój majątek zostanie podzielony zgodnie z brytyjskim prawem spadkowym z 1925 roku. Last will and testament to dokument prawny obowiązujący w Wielkiej Brytanii, który jest odpowiednikiem polskiego testamentu, a ponadto reguluje ostatnią wolę osoby go sporządzającej. Przygotowując testament, możesz również zabezpieczyć partnera, z którym żyjesz w nieformalnym związku – w przypadku braku takiego zapisu, cały Twój majątek zostanie podzielony pomiędzy krewnych. Jeżeli jesteś po rozwodzie, możesz podjąć decyzję czy zostawiać cokolwiek swojemu byłemu małżonkowi. Dodatkowo zabezpiecza Cię on przed zapłaceniem zwiększonego podatku spadkowego. W przypadku braku testamentu, gdy Jesteś samotnym rodzicem i umrzesz przed osiągnięciem pełnoletności przez Twoje dziecko albo jeżeli oboje rodzice stracą życie nim ich pociechy będą pełnoletnie, opiekę nad nimi przejmuje zawsze Social Services.

Wypełnij ankietę i sprawdź czy  możesz zamówić profesjonalny, rejestrowany testament BEZPŁATNIE

Jakie najważniejsze kwestie należy uregulować w testamencie UK? 

  1. Zabezpieczenie dziecka, aby trafiło do rodziny w Polsce lub bliskich w Wielkiej Brytanii. W przypadku śmierci obojga rodziców, istnieje prawdopodobieństwo umieszczenia dziecka w brytyjskiej rodzinie zastępczej. Jeżeli przygotujesz testament, będziesz mógł wskazać osobę przejmującą obowiązki rodzicielskie nad Twoimi dziećmi, a tym samym będziesz pewien, że trafią one do rodziny, obojętne czy osoba, która ma przejąć opiekę mieszka w Wielkiej Brytanii czy poza, np. w Polsce. Jeżeli nie zostanie wskazana konkretna osoba, po śmierci opiekunów dziecko zawsze przejmuje Social Services, do czasu rozprawy. Następnie odbywa się rozprawa i jeżeli nie ma testamentu w którym opiekun byłby wskazany, dziecko trafia po prostu do jednej z kolejnych na liście rodzin zastępczych, oczekujących na adopcję. Jeżeli jest to rodzeństwo, może się zdarzyć, że jedno dziecko trafi do jednej rodziny, np. na Północy kraju, a drugie w zupełnie innej części.
  2. Zabezpieczenie posiadanych nieruchomości – jeżeli w testamencie wskażemy posiadane środki finansowe oraz nieruchomości, będziemy mogli dowolnie rozdysponować je pomiędzy swoimi krewnymi.
  3. Zabezpieczenie partnera – jeżeli mieszkamy z partnerem w nieformalnym związku, w domu stanowiącym współwłasność, możemy ustanowić go jedynym spadkobiercą nieruchomości. W przeciwnym razie w przypadku naszej śmierci oraz pozostawania w nieformalnym związku, część domu do której mamy prawo może zostać odziedziczona przez członka naszej rodziny (rodzice, rodzeństwo itp) oraz spowodować nieporozumienia.
  4. Spisując testament, możemy wyrazić swoje życzenia dotyczące pogrzebu oraz pochówku, a także wskazać osobę odpowiedzialną za wykonanie naszej ostatniej woli.
  5. Jeżeli przed śmiercią stworzymy dokument Last will and testament, będziemy mieli pewność że wszelkie pieniądze z polis zostaną przekazane naszym dzieciom lub ich opiekunom, jeżeli są one niepełnoletnie. Możemy również stworzyć dla nich fundusz Trust, oraz uwzględnić w nim rodzinę i pozostałych krewnych.

Jeżeli przygotujesz testament mieszkając w UK, nie zapomnij o wskazaniu osoby wykonującej Twoją ostatnią wolę.

Być może zastanawiasz się, ile to może kosztować? Na rynku przygotowanie testamentu to £150 – £200, a nawet więcej.  Jest możliwe aby to zrobić dużo taniej lub nawet za darmo – sprawdź tutaj.

Kliknij jeśli chcesz wiedzieć czy możesz sporządzić testament bezpłatnie? Wypełnij ankietę i zobacz czy się kwalifikujesz do puli bezpłatnych testamentów w roku 2019/2020

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *