Dlaczego polisę na życie warto zapisać w trust?

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Dlaczego polisę na życie warto zapisać w trust?

Trust jest umową miedzy co najmniej dwoma osobami zawartą w postaci dokumentu, w jakiej są z reguły trzy strony, mające różnorodne prawa oraz obowiązki. Osoba zakładająca trust oraz wnosząca do niego majątek, nazywana jest settlorem (pozostałe nazwy to trustor, donor bądź grantor). Osoba jaka dzięki trustowi uzyska majątek, nazywana jest beneficjentem (beneficiary). Tymczasem osoba upoważniona do dysponowania majątkiem dla dobra beneficjenta bądź beneficjentów, nazywana jest powiernikiem (trustee). Trust jest więc formalnym zobowiązaniem się powiernika do przekazania majątku beneficjentowi, kiedy nastaną warunki opisane w truście, np. beneficjent uzyska pełnoletność.

Jak funkcjonuje Trust zawierany w UK przy zakupie ubezpieczenia?

To metoda umowy prawnej, w ramach jakiej właściciel polisy wyznacza powierników (the trustees), jacy mają administrować jego majątkiem oraz wykonywać jego wolę. Dzięki dokumentowi powierniczemu ubezpieczony otrzymuje pewność, iż – po jego śmierci – pieniądze z polisy zostaną przeznaczone odpowiednim osobom. W Truście należy ustalić kto – współmałżonek, dzieci, partner, przyjaciel, rodzic lub wybrana organizacja charytatywna etc. – ma być beneficjentem, więc zatem osobą, jaka będzie mogła czerpać ze środków wypłaconych z ubezpieczenia. Co istotne, w dokumencie powierniczym można również zawrzeć wytyczne dotyczące wyeliminowania danych osób z korzystania z majątku. W tenże sposób the settlor (właściciel polisy) ma całkowitą władzę nad tymże, do kogo – po jego śmierci – oraz na jakich warunkach (na przykład wówczas, kiedy beneficjent uzyska pełnoletność) trafią pieniądze. Co więcej, właściciel polisy oznacza także w truście, jaki odsetek sumy z kwoty wypłaconej z ubezpieczenia powinien przypaść danemu beneficjentowi.

Dlaczego warto?

Podstawa trustu polega na możliwości przekazania własności majątku bądź jego części swoim najbliższym. Trust zapewnia przekazanie środków z odszkodowania najbliższym w niezwykle krótkim okresie, ignorując mechanizm spadkowy trwający chociażby parę miesięcy. Najbliższa rodzina, beneficjent lub powiernik przekazuje do ubezpieczyciela jedynie kopię dokumentów Trust i akt zgonu. Kwota zabezpieczenia wypłacona jest przez ubezpieczyciela w przeciągu ok 14 dni wprost do powierników. Dzięki temu dokumentowi powierniczemu, beneficjenci wybrani poprzez ubezpieczonego błyskawicznie otrzymują należne im pieniądze oraz nie muszą odprowadzać wysokich podatków od spadku (Trust wyłącza polisę z masy spadkowej).

Jaka jest wypłacalność z polisy na życie w UK?

Wypłacalność z ubezpieczeń na życie w UK spośród spółek, które znajdują się na rynku sięga 99.9%.
Dzięki rygorystycznym ustawom ustanowionym poprzez FCA (Financial Conduct Authority, odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) mamy gwarancję, iż polisa na życie to typ ochrony, jaki jest skuteczny oraz nie dorówna samodzielnemu odkładaniu oszczędności na czarną godzinę.

 

Jeśli chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się jak zapisać polisę w TRUST  napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na niezobowiązujące spotkanie: 073 9949 7363   –  Marta Sawicka 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *