Kupno domu w Wielkiej Brytanii, co musisz wiedzieć?

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Kupno domu w Wielkiej Brytanii, co musisz wiedzieć?

Informacja o tym, że Wielka Brytania ma zamiar wyjść z Unii Europejskiej, jest dla wielu osób obawą przed wzrostem cen. Co się wydarzy, nie jest do końca jasne i będzie to dopiero wiadomo po wyjściu jej z UE. Jednak wiele osób spekuluje na temat potencjalnych zmian na rynku nieruchomości. Jeśli odkładał ktoś zakup mieszkania na koniec roku, bo chciał sobie jeszcze trochę odłożyć, to przy obecnej sytuacji może zdecydować się na potencjalny zakup już teraz.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem

 

1. Cena i zdolność kredytowa

Warto dowiedzieć się ile mniej więcej jest się w stanie przeznaczyć na nowy dom czy też mieszkanie. W tym celu można udać się do banku, który określi zdolność kredytową kredytobiorcy. Warto podliczyć, także swoje oszczędności i na podstawie wyliczeń zobaczyć jaki dom można kupić. Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii są naprawdę różne. Południowa część kraju uznawana jest za droższą, przez co ceny są tam znacznie wyższe. Będą one takie, dopóki jest ktoś w stanie tyle zapłacić za swój kąt. Po oszacowaniu ile ma się pieniędzy, a także gdzie ma być zakupione mieszkanie, można przejść do kroku następnego.

 

2. Właściwości domu

Zazwyczaj kupuje się dom w celu zamieszkania go na kilka lub kilkadziesiąt lat. W tym celu trzeba być bardzo rozważnym przy ustalaniu potrzebnych rzeczy. Jeśli ma ktoś samochód to zapewne będzie chciał garaż. Dwójka dzieci i zabiegani rodzice pewnie będą stawiali na budynki piętrowe, żeby mieć więcej miejsca i w przypadku gości nie będzie trzeba pokazywać im nieporządku na piętrze. Dla właścicieli czworonogów na pewno bardzo potrzebny będzie ogród. Są to tylko przykłady, ponieważ elementów, na które trzeba zwracać uwagę, jest naprawdę bardzo dużo i trzeba poświęcić parę tygodni na pełną analizę potrzebnych rzeczy i pomieszczeń.

 

3. Oglądanie nieruchomości

Zdjęcia nie zawsze oddają piękno rzeczywistości i odwrotnie. Warto na żywo zobaczyć jak wygląda dany dom i na miejscu zdecydować o jego zakupie. Oglądając nieruchomość, trzeba przede wszystkim zadawać dużo pytań. Jest to podstawowa zasada, ponieważ im więcej się wie na dany temat, tym łatwiej później zdecydować.

 

4. Negocjacja ceny

Po obejrzeniu kilkunastu mieszkań i podjęciu decyzji przychodzi czas na złożenie oferty. Są one w większości przypadków zawyżone i trzeba negocjować. Odbywa się to zazwyczaj w miłej atmosferze, bo sprzedawca wie, że znalazł już zdecydowaną osobę, a kupujący chce zapłacić za dom jak najmniej. Będzie można bardzo szybko zauważyć, jaki jest minimalny pułap ceny i kupujący powinni w niego celować.

 

5. Podstawowe badanie stanu technicznego

Kupno domu równa się przede wszystkim z badaniem stanu technicznego. Trzeba to zrobić, ponieważ kupno domu nie może być zbyt pochopne. Lepiej poświęcić na nie trochę więcej czasu i pieniędzy, żeby potem cieszyć się dobrym domem przez lata, bez potrzeby inwestycji od początku w naprawy. 

 

6. Ubezpieczenie domu

Warto to zrobić, jeśli boi się ktoś o swoje mienie, a szczególnie, gdy decyduje się na kredyt na dom. Nie będą to duże koszty, a mogą one pomóc w przypadku pożaru, zalania, czy też włamania się na teren posesji, lecz także śmierci jednego z kredytobiorców lub kredytobiorcy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale nie ma obowiązku ubezpieczenia domu podczas korzystania z kredytu. Również nie ma obowiązku, aby korzystać z oferty ubezpieczenia od osoby z którą podpisujemy umowę kredytową na dom (mortgage). Można dostać dużo korzystniejszą ofertę u niezależnego doradcy, szczególnie jeżeli mortgage załatwiamy bezpośrednio przez bank. 

 

Jeśli zamierzasz kupić dom lub masz ubezpieczenie mortgage i chciałbyś sprawdzić, czy masz najlepszą ofertę dostępną obecnie na rynku, napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na niezobowiązujące spotkanie: 073 9949 7363   –  Marta Sawicka 

 

Jedna odpowiedź

  1. Piotrek pisze:

    Ciekawie i przejrzyście opisane. Ciekawy blog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *