Zasiłek chorobowy w UK

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Zasiłek chorobowy w UK

Prawo w UK określa reguły płacenia wynagrodzenia na okres choroby. Pracodawcy w ramach Statutory Sick Pay (SSP) są przymuszeni do opłacania £94.25 za tydzień w wypadku, kiedy zatrudniony ze względów zdrowotnych jest niezdolny do pracy. Kwota ta może być płacona poprzez maksimum 28 tygodni. Żeby uzyskać owe pieniądze musisz spełnić parę kryteriów, o jakich piszę poniżej. Głównym spośród nich jest chorowanie poprzez 4 dni bądź więcej z rzędu (licząc w to dni wolne od pracy). Przełożony nie może płacić Ci mniej, aniżeli zawiera ustawowa kwota. Możesz jednakże uzyskać więcej, gdy w Twojej firmie funkcjonuje system świadczeń chorobowych, ustalany poprzez umowę, jaką podpisałeś.

Kto może ubiegać się o chorobowe w UK

Aby w ogóle móc ubiegać się o „chorobowe” w UK, przede wszystkim należy być zatrudnionym poprzez przełożonego bądź instytucję. Osoby samo zatrudnione (self-employed), nie mają uprawnienia do Statutory Sick Pay, zaś w razie wystąpienia niezdolności do pracy mogą aplikować o Employment and Support Allowance (ESA). Jednak, żeby w ogóle marzyć o pieniądzach z tytułu ESA, należy spełnić szereg kryteriów i oczekiwań. W zamian otrzymamy sumę niewiele większą, aniżeli ową zapewnianą poprzez SSP. Należy pamiętać, iż samo rozpatrywanie wniosku trwa blisko 12 tygodni. Prawo do zasiłku chorobowego w UK przypada zatrudnionym niezdolnym do pracy co najmniej 4 dni z rzędu. Kiedy nasza choroba będzie trwała jedynie trzy dni, nie dostaniemy nic. Mało tego, początkowe trzy dni – nazywane waiting days – w ogóle nie są odpłatne. Saturatory Sick Pay nalicza się bowiem dopiero od 4-go dnia zwolnienia. Należałoby tu dodać, że osoby zatrudnione w brytyjskim rolnictwie, leśnictwie oraz ogrodnictwie mogą nie podlegać pod SSP (Statutory Sick Pay), ale pod ASP (Agricultural Sick Pay). Nie zmienia to jednak faktu, że ciężko jest obu grupom być zadowolonym z własnych przychodów na brytyjskim L4.

Jaka jest wielkość zasiłku chorobowego?

Chory zatrudniony uzyskuje SSP bądź sumę w wielkości opisanej w umowie o pracę, jeśli oznaczono w niej, że przypada mu większa stawka w wypadku nieobecności w pracy z powodu choroby. Nie musi to być typowa stawka wynagrodzenia, jednakże nie może być ona mniejsza od SSP wynoszącego obecnie £94,25 tygodniowo. Jak wcześniej wspomniałam, pracownik nie uzyskuje zasiłku SSP za pierwsze trzy dni nieobecności w pracy. Zatrudniony ma wtedy prawo do zasiłku chorobowego tylko pod warunkiem, iż zakłada to jego umowa o pracę. Po upływie tego czasu chory uzyskuje codzienną stawkę SSP za każdy dzień nieobecności w pracy z powodu choroby. Jeśli SSP jest jedynym źródłem Twoich przychodów w czasie zwolnienia lekarskiego, możesz mieć prawo do ubiegania się o pozostałe zasiłki, np. zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit).

Gdy masz obiekcje połączone z wynagrodzeniem za okres choroby, sprawdź co jest na ten temat w Twojej umowie o pracę bądź porozmawiaj z własnym przełożonym. Gdy nie zgadzasz się z decyzją przełożonego odnośnie prawnego zasiłku Statuory Sick Pay, poproś go o uzasadnienie opinii na piśmie, wtedy regionalne biuro HM Revenue & Customs podejmie decyzję w tej kwestii.

Ubezpieczenie od utraty dochodów

Jeśli nie chcesz obawiać się choroby, z którą będzie wiązała się nagła strata dochodów i brak środków na życie – ubezpiecz się. Ubezpieczenie od utraty dochodów – Income Protection, w skrócie IP, zwane także ubezpieczeniem od utraty zdolności do pracy, pozwoli Ci w spokoju wracać do zdrowia. Można powiedzieć, że to takie prwatne chorobowe, które pozowli Ci w spokoju dochodzić do siebie, nie martwiąc się o codzienne finanse. 

 

Jeśli chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się jak zdobyć takie ubezpieczenie napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na niezobowiązujące spotkanie: 073 9949 7363  –  Marta Sawicka 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *